Direktlänk till inlägg 11 juli 2014
generation 1
ff Fritjof Elias (kallades FRITZ) Olsen (18990401-)
far:ff f Erik Otto Teodor Olsen (18740731-19611228)
mor:ff m Brita Dorotea (18741125-19340429)
generation 2
ff f Erik Otto Teodor Ohlsen (18740731-19611228) född i Ramsele dog i Moskosel Arvidsjaur
http://kaikki.nettihotelli.net/valtiomies/dat2579.htm#7
far:ff ff Torgrim Ohlsson (18330726-19070215) född i norge
mor:ff fm Märta Greta Ersdotter (18500510-)
ff m Brita Dorotea (18741125-19340429)
deras barn:
Fritjof Elias (kallades FRITZ) Olsen (18990401-)
Elsa Olsen (19050923-) gift med Erik Persson (18980425-) född i Skorped
Malin Virginia Olsen (19151218-19320315)
generation 3
ff ff Torgrim Olsen (18330726-19070215) Søre Tollevsrudhaugen (1833-)
född i Norge död i Krången Ramsele gift 18690704 med
http://www2.foark.umu.se/folk/y/person.asp?lannr=22&forsnr=51&pnr=823&selarkbild=Ramsele
https://histfam.familysearch.org//getperson.php?personID=I16308&tree=SorArudal
far: ff ff f Ola Olsen Jøranby (1806-1891)Sør-Aurdal, Oppland, Norway
mor: ff ff m Anne Torgrimsdatter Storbråtån (1811-1890) Haugsrud, Begndal, Sør-Aurdal, Oppland, Norway
ff fm Märta Greta Ersdotter (18500510-)
far:ff fm f Erik Karlsson (17980507-18801228)
mor:ff fm m Sara Liisa (18081016-)
deras barn:
Anna Margareta Olofsson (18661212-)
Tilda Maria (1871-)
ff f Erik Otto Teodor Olsen (18740731-19611228)
Martin Rikard (1877-)
Inga Olivia (1879-)
Johanna Elida (1883-)
Hilda Elisabet (1885-)
Regina Justina (1887-)
generation 4
ff ff f Ola Olsen Jøranby (1806-1891)Sør-Aurdal, Oppland, Norway levde i Tollevsrud, Begndal, Sør-Aurdal, Oppland, Norway https://histfam.familysearch.org//getperson.php?personID=I16308&tree=SorArudal
ff ff m Anne Torgrimsdatter Storbråtån (1811-1890) Haugsrud, Begndal, Sør-Aurdal, Oppland, Norway
https://histfam.familysearch.org//getperson.php?personID=I16308&tree=SorArudal
far: ff ff mf Torgrim Hanssen Haugsrud (1778-1862)
mor:ff ff mm Olea Gudbrandsdatter Odden (1785-1878 )
deras barn:
1. Ola Olsen Søre Tollevsrudhaugen (1831-)
2. ff ff Torgrim Olsson (18330726-19070215)/Torgrim Olsen Søre Tollevsrudhaugen (1833-)
3. Marit Olsdatter Søre Tollevsrudhaugen (1836-)
4. Olea Olsdatter Søre Tollevsrudhaugen (1839-1920) familj med Knut Hallvorson Sagbrøtin (18320621-1895)
5. Gulbrand Olsen (1842-) familj med Barbaro Tingalsdatter 1846-) född i al, Buskerud, Norway
6. Beret Olsdatter Søre Tollevsrudhaugen (1848-)
7. Johan Olsen Haugen (1850-1920) familj med Karine Pedersdater Solli (1873-) Berg, Hedal, Sør-Aurdal, Oppland, Norway
8. Inger Olsdatter (1854-) familj med Anthon Halvordsen (1859-) Øyhus, Bagn, Sør-Aurdal, Oppland, Norway
ff fm f Erik Karlsson (17980507-18801228) Ramsele gift 18370327 med
ff fm m Sara Liisa (18081016-) i hennes andra äktenskap
far:ff fm mf Persson, Per (17850210-18661230)
mor:ff fm mm Vendela Regina Thelberg (17821102-18710823)
hennes barn i 1:a giftet:
Vendela Regina (1835-)
deras gemensamma barn:
Magdalena familj med Elias Eliasson (18410814-19020901) och Per Johansson (18451208-)
ff fm Märta Greta (18500510-)
generation 5
ff ff mf Torgrim Hanssen Haugsrud (1778-1862) Strorbraaten, Sør-Aurdal, Oppland, Norway/ Haugen, Sør-Aurdal, Oppland, Norway https://histfam.familysearch.org//getperson.php?personID=I16308&tree=SorArudal
ff ff mm Olea Gudbrandsdatter Odden (1785-1878 )
https://histfam.familysearch.org//getperson.php?personID=I16308&tree=SorArudal
far: ff ff mm f Gudmund Amundsen Piltingsrudeie (1749-) Piltingsrud, Begndal, Sør-Aurdal, Oppland, Norway
mor:ff ff mm m Barbro Gjermundsdatter Li (1747-1796)
deras barn:
1. Barbro Torgrimsdatter Storbråtån (1807-1808)
2. ff ff m Anne Torgrimsdatter Storbråtån (1811-1890)
3. Siri Torgrimsdatter Storbråtån (1815-) familj med Mikjel Mikjelsen Nerbråtån (18190619-1863) Tollevsrud, Begndal, Sør-Aurdal, Oppland, Norway
4. Hans Torgrimsen Storbråtån Under Haugsrud (1819-) familj med Gjertrud Kristafersdatter Tollevsrudlia (1828-) Tollevsrud, Begndal, Sør-Aurdal, Oppland, Norway
5. Gudbrand Torgrimsen Storbråtån (1822-1852)
6. Barbro Torgrimdotter Haugsrudeige (1825-) familj med Hallvor Mikjelson Braka (18210612-1884)
fmf fm mf Persson, Per (17850210-18661230) född i Viken Ramsele Bonde i Tynnerås död i Tynnerås Edsele gift 1807 med
far: ff fm mf f Per Eriksson (1750-1807)
mor:ff fm mf m Lisa Eliasdotter (1745-1822)
ff fm mm Vendela Regina Thelberg (17821102-18710823) född i Fjällsjö död i Edsele
far:ff fm mm f Mauritz Thelberg (17390326-18000708)
mor:ff fm mm m Sara Palander (17370908-17870203)
deras barn:
ff fm m Sara Liisa (18081016-)
Greta Regina (18110403-18771226) gift gift 18350405 med Olof Olofsson (18040225-18890820) Edsele
Vendela Kristina (18121023-) gift 18380701 med Elias Nilsson (17990429-18751219) Ramsele
Mauritz Jakob Persson (18140424-) gift 18480319 med Brita Stina (18201218-18890427) född i Helgum död i Edsele
Per Persson (18160506-18830711) Edsele gift med Anna Märta (18190801-18820829) Ramsele
Erik Thelberg (18190603-18940718) Edsele
generation 6
ff ff mm f Gudmund Amundsen Piltingsrudeie (1749-)/Gudmund Amundsen Haugsrudeie Piltingsrud, Begndal, Sør-Aurdal, Oppland, Norway även familj med Anne Andersdatter Sørumseie (1765-1827) https://histfam.familysearch.org//getperson.php?personID=I16308&tree=SorArudal
far: ff ff mm ff nn
mor:ff ff mm fm Guri Mikjelsdatter Moen (1714-)
ff ff mm m Barbro Gjermundsdatter Li (1747-1796)
https://histfam.familysearch.org//getperson.php?personID=I16308&tree=SorArudal
deras barn:
1. ff ff mm Olea Gudbrandsdatter Odden (1785-1878)
2. Guri Gudbrandsdatter Odden (1790-)
ff fm mf f Per Eriksson (17500127-18070810)född i Viken Ramsele Bonde i Tynnerås, Nämndeman dog i Tynnerås, Edsele
far: ff fm mf ff Erik Pärsson (1718-1785)
mor:ff fm mf fm Malin Mårtensdotter (1719-1762)
ff fm mf m Lisa Eliasdotter (17450328-18220416) levde i Tynnerås Edsele
far:ff fm mf mf Elias Pålsson (1707-1789)
mor:ff fm mf mm Kerstin Isaksdotter (1710-1786)
deras barn:
ff fm mf Persson, Per (17850210-18661230)
ff fm mm f Mauritz Thelberg (17390326-18000708) född på Tynderö Sockenpredikant död i Edsele gift 17661023 med ...
http://www.martinbergman.se/p172c1e39.html
far: ff fm mm ff Jakob Thelberg (1699-1756) Tynderö
mor:ff fm mm fm Brita Ulrika Björner (1711-1778)
ff fm mm m Sara Palander (17370908-17870203) död i fjällsjö
far:ff fm mm mf Abraham Palander (16950306-17530228)
mor:ff fm mm mm Beata Utter (16960306-17670321)
deras barn:
Jakob Abraham Thelberg (1768-1786) född i Sveg dog i Nätra
ff fm mm Vendela Regina Thelberg (17821102-18710823) född i Fjällsjö död i Edsele
generation 7
ff ff mm ff nn
ff ff mm fm Guri Mikjelsdatter Moen (1714-) Vestre Piltingsrud, Begndal, Sør-Aurdal, Oppland, Norway
https://histfam.familysearch.org//getperson.php?personID=I16308&tree=SorArudal
far: ff ff mm fm f Mikjel Evensen Piltingsrud (ca 1671-1741)
mor:ff ff mm fm m Dorte Håvårdsdatter (ca 1684- 1730)
deras barn:
1. Eskild Amundsen Piltingsrudeie (1739-) familj med Ragnhild Jonsdatter Fekjar (1740-)
2. Johannes Amundsen Piltingsrudeie (1743-1824)
3. Mikjel Amundsen Piltingsrudeie (1746-)
4. ff ff mm f Gudmund Amundsen Piltingsrudeie (1749-)/Gudmund Amundsen Haugsrudeie Piltingsrud
5. Anne Amundsdatter Piltingsrudeie (1752-) familj med Anders Torgrimsen Sørli (1742-1800)
6. Hans Amundsen Piltingsrudeie (1754-1815)
7. Even Amundsen Piltingsrudeie (1757-1825)
ff fm mf ff Erik Pärsson (17180216-1785) barn med Malin Mårtensdotter och Karin Nilsdotter
ff fm mf fm Malin Mårtensdotter (17190528-176203xx) född i Bölen,Fjällsjö dog i Viken Ramsele
far: ff fm mf fm f Mårten Olofsson (1670-1735)
mor:ff fm mf fm m Anna Carlsdotter (1674-1762)
deras barn:
ff fm mf f Per Eriksson (17500127-18070810)
Anna Eriksdotter (1759-)
Mårten Eriksson
Christina Eriksdotter
ff fm mm ff Jakob Thelberg (16991126-17560717) Tynderö Komminister född i Indal, (Y) dog i Tynderö gift 1738 med ...
http://www.martinbergman.se/pea34beef.html
ff fm mm fm Brita Ulrika Björner (17111102-17780305) född i Timrå dog i Tynderö
http://www.martinbergman.se/pba0c510b.html
far: ff fm mm fm f Mauritz Björner (-1730)
mor:ff fm mm fm m Anna Katarina Teet (1676-1731)
deras barn:
ff fm mm f Mauritz Thelberg (17390326-18000708)
ff fm mm mf Abraham Palander (16950306-17530228) född i Keuruu död i Dragsfjärd gift 17200628 med
far: ff fm mm mf f Axel Palander
mor:ff fm mm mf m Maria Wächter (1663-1760)
ff fm mm mm Beata Utter (16960306-17670321) född i Orivesi död i Angelniemi
far: ff fm mm mm f Johan Utter (1665-1722)
mor: ff fm mm mm m Beata Collinius (1672-17220922)
deras barn:
1.Abraham Palander (17220625-17800117) född i Pohja död i Kemiö gift 1746 med Anna Beata Spöhler (-1748) , gift 1750 med Elisabet Arctelius (-1778) gift 17781201 med Anna Margareta Martin (-1779)
2.Gabriel Palander (17240406-17710723) död i Åbo Finland
3.Beata Maria Palander (1726-17720628) död i Nauvo gift 17460427 med Samuel Schulten (16801107-17520222) född i Västerås , omgift med Gabriel Hagelstam (-1780)
4.Jonas Vilhelm Palander (1727-1786) död i Helsingfors Finland gift med Johanna Magdalena Doth (1725-18030125)Åbo Finland
5.Kristina Katarina Palander (17280407-18170419) född i Halikko död i Angelniemi gift 1746 med Matias Rindelius (17130203-17771023)
6.Axel Palander (1730-)
7.ff fm mm m Sara Palander (17370908-17870203) död i fjällsjö
generation 8
ff ff mm fm f Mikjel Evensen Piltingsrud (ca 1671-1741) Vestre Piltingsrud, Begndal, Sør-Aurdal, Oppland, Norway
https://histfam.familysearch.org//getperson.php?personID=I16308&tree=SorArudal
ff ff mm fm m Dorte Håvårdsdatter (ca 1684- 1730) Vestre Piltingsrud, Begndal, Sør-Aurdal, Oppland, Norway
https://histfam.familysearch.org//getperson.php?personID=I16308&tree=SorArudal
deras barn:
1. Gudbjørg Mikjelsdatter Moen (1699-1713)
2. Gjertrud Mikjelsdatter Moen (1702-)
3. Ola Mikjelsen Piltingsrud (1705-1773) familj med Olaug Trondsdatter Haugsrudeie (1715-)
4. Even Mikjelsen Moen (1706-1706)
5. Even Mikjelsen Piltingsrud (1708-1764) familj med Anne Østensdatter Garthus (1707-1782)
6. Erik Mikjelsen Moen (1712-)
7. ff ff mm fm Guri Mikjelsdatter Moen (1714-)
8. Hans Mikjelsen Moen (1718-)
9. Gudbjørg Mikjelsdatter Moen (1721-)
10. Ragnhild Mijkelsdatter Moen (1724-)
ff fm mf fm f Mårten Olofsson (1670-1735) Bölen , Fjällsjö
far: ff fm mf fm ff Olof Knutsson (1636?-1708)
mor:ff fm mf fm fm Sara Mårtensdotter (1645?-1698)
ff fm mf fm m Anna Carlsdotter (16740925-17621222)född i Krånge Junsele död i Böle
deras barn:
1. Sara Mårtensdotter (17010202-17760225) familj med Eric Eliasson (1694-1730)
2. Carl Mårtensson Mård (17030303-174209xx) familj med Lisabeta Eliasdotter (1700-) fördubblingsbåtsman 1742-02-27, rote 127 Ripa i Fjällsjö.Dog i ett sjöslag
3. Olof Mårtensson (17041220-17710607) familj med Kerstin Eliasdotter (1708-1794)
4. Malin Mårtensdotter (17061221-1707)
5. Malin Mårtensdotter (1707-före 1719)
6. Nils Mårtensson (1709-)
7. Anna Mårtensdotter (17110313-)
8. Ingrid Mårtensdotter (1713-)
9. ff fm mf fm Malin Mårtensdotter (17190528-176203xx)
10. Maria Mårtensdotter (17210204-)
ff fm mm fm f Mauritz Björner (-1730) Lagman assessor, häradshövding född i Björsäter, (R) dog i Orsil, Timrå (Y) gift 16940104 med .... http://www.martinbergman.se/pd8624ac9.html
ff fm mm fm m Anna Katarina Teet (16760305-17310411) född i Selånger (Y) död i Orsil Timrå
http://www.martinbergman.se/p62e6c8ea.html
far: ff fm mm fm mf Erik Teet (1646-1693)
mor:ff fm mm fm mm Maria Rudbeckia (1654-1703)
deras barn:
1. Karl Mauritz Björner (1695-1773) Häradshövding
2. Erik Julius Björner (1696-1750) Assessor
3. Maria Hedvig Björner (1704-1785) gift 1733 med Adam Werner (-1756)
4. Fredrik Björner (1705-1770) Auditör gift 17240523 i Oviken, (Z) med Brita Eurenia (1707-1795)
5. ff fm mm fm Brita Ulrika Björner (17111102-17780305)
ff fm mm mf f Axel Palander gift med
ff fm mm mf m Maria Wächter (1663-1760)
deras barn:
ff fm mm mf Abraham Palander (16950306-17530228)
ff fm mm mm f Johan Utter (1665-1722) levde i Orivesi gift med
far: ff fm mm mm ff Johan Utter (-1670)
mor:ff fm mm mm fm Agneta Walstenius (1636-)
ff fm mm mm m Beata Collinius (1672-17220922) född i Nauvo död i Orivesi
far: ff fm mm mm mf Gustaf Collinius (-16790202)
mor:ff fm mm mm mm Kristina Thauvonius
deras barn:
1. Christina Utter (16930524-) i Nauvo
2. fm mm mm Beata Utter (16960306-17670321) född i Orivesi död i Angelniemi
3. Johan Utter (16980618-17640108) gift med Margareta Elisabet Enckell (17010414-17910207)
4. Annika Utter (17000703-17030929) i Orivesi
5. Gustaf Utter (17020101-17030929) i Orivesi
6. Agneta Utter (17040317-17051015) i Orivesi
7. Josef Utter (17070913-) i Orivesi
8. Margareta Utter (17090119-) gift 17281105 i Orivesi med Carl Gustaf Sölfverarm (1691-17660320) född i Hauho ? död i Sievi
9. Abraham Utter (17110927-)
10. Katarina Utter (17140406-18000617) född i Orivesi död i Karjalohja gift 17460902 i Karjalohja med Isak Florin (17160628-18001006) i Karjalohja
11. Isak Utter (17180426-17181005)
generation 9
ff fm mf fm ff Olof Knutsson (ca 1636-1708) Bölen ,Fjällsjö nämndeman (1673-75)
far: ff fm mf fm ff f Knut "Gam Knut" Andersson (1614 - 1670)
mor:ff fm mf fm ff m Ingrid Olofsdotter (1605? - 1687)
ff fm mf fm fm Sara Mårtensdotter (ca 1645-1698) född i Sil
far: ff fm mf fm fm f Mårten Olofsson (1615-1693)
mor:ff fm mf fm fm m Kerstin Andersdotter (1620?-1710)
deras barn:
1. ff fm mf fm f Mårten Olofsson (1670-1735)
2. Margareta Olofsdotter (1674-175606xx) död i Norrnäs Fjällsjö Barn med Nils Nilsson (1671-1721)
3. Kierstin Olofsdotter (1676-17571125) dog av ålderdomssvagheter i Barn med Erik Nilsson (1673-1731)
4. Märta Olofsdotter (1678-)
5. Ingri Olofsdotter (1680-1698)
6. Brita Olofsdotter (1682-) Barn med Per Helgesson (1684-1730)
7. Lisa Olofsdotter (1683-1732)
8. Knut Olofsson (1684-17421124)
9. Karin Olofsdotter (16850222-1758)
10. Maria Olofsdotter (16871002-1741) Barn med Erik Johansson Kring (1682-1729)
11. Olof Olofsson (16920805-)
12. Peder Olofsson (16970320-)
ff fm mm fm mf Erik Teet (16460105-16930115) Häradshövding Medelpads domsaga född i Falun, (W) död i Granlo, Selånger (Y) gift 16710112 i Stockholm (AB) med .... http://www.martinbergman.se/p2f80872b.html
ff fm mm fm mm Maria Rudbeckia (16540525-17030212) född i Västerås död i Selånger
http://www.martinbergman.se/pc66a703a.html
far: ff fm mm fm mm f Nicolaus Rudbeckius (1622-1676)
mor:ff fm mm fm mm m Katarina Nenzelia (1625-1662)
deras barn:
1. Nils Henrik Teet (16710911-1700) blev ihjälslagen
2. Erik Teet (16730830-17330808) Häradshövding dog i Häggdånger gift 17090110 med Brita Gripenklo (1686-1774)
3. Johan Teet (16741008-17520217) Hovmarsalk begraven i Barclayska graven i vagnshärad gift 17050714 i Ekensholm, Dunkers sn (D) med Hedvig Ulrika Schönberg (1687-1716) omgift 17190122 med Helena Christina Hägerflycht (1701-1786)
4. ff fm mm fm m Anna Katarina Teet (16760305-17310411)
5. Maria Christina Teet (16770708-17490228) gift 1703 med Sven Kåre i Medelpad (-före 1734)
6. Anton Teet (1678-1715) kapten gift med Elisabet Lembke
7. Margareta Vendela Teet (1683-17500709) gift med Håkan Stridsberg (-1743)
8. Peter Fredrik Teet (16861114-17090629) Page vid hovet dog vid slaget i Poltava
9. Gustaf Teet (16880627-) Page vid hovet dog i Greifswald, Tyskland
10. Carl Teet (16900924-) dog ung
11. Margareta Teet (-17460311)
12. Magdalena Teet död späd
ff fm mm mm ff Johan Utter (-1670) i Kangasala gift 1655 med
far:ff fm mm mm ff f Olai Gregorius Utter (1590-165411xx)
mor:ff fm mm mm ff m Valpuri
ff fm mm mm fm Agneta Walstenius (1636-)
far:ff fm mm mm fm f Johan Walleniu (1595-16580103)
mor: ff fm mm mm fm m Anna Limingius (Lithovius) (1602-16740113)
deras barn:
Christina Utter
Margareta Utter
Anna Utter
ff fm mm mm f Johan Utter (1665-1722)
Catarina Utter (1669-17440226) död i Lokalahti
ff fm mm mm mf Gustaf Collinius (-16790202) i Nauvo gift 1671 med
ff fm mm mm mm Kristina Thauvonius
deras barn:
ff fm mm mm m Beata Collinius (1672-17220922)
generation 10
ff fm mf fm ff f Knut "Gam Knut" Andersson (1614-1670) Bonde Nämndeman i Bölen 1635 hade Knut 1 sto, 9 kor, 8 får och 1 get
far: ff fm mf fm ff ff Anders Ericsson (ca 1575-ca 1640)
mor:ff fm mf fm ff fm Gunila Knutsdotter (ca 1580-)
ff fm mf fm ff m Ingrid Olofsdotter (ca 1605-1687) född i jansjö dog i Bölen Bodum
far: ff fm mf fm ff mf Olof Örjansson (ca 1570-ca 1630)
mor:ff fm mf fm ff mm Karin Sjulsdotter (1591-1646)
deras barn:
1. Anders Knutsson (1630-1699) dog i mogård Backe barn med Karen Ingelsdotter (1638-1720)
2. ff fm mf fm ff Olof Knutsson (ca 1636-1708)
3. Kerstin Knutsdotter (1640-) Barn med Kristoffer Persson (1630-1684)
4. Gunilla Knutsdotter (1643-17320130) gift med Olof Jonsson (1647-1726)
5. Per Knutsson (ca 1645-1697) Barn med Lisbet Bertilsdotter (ca 1650-1724)
ff fm mf fm fm f Mårten Olofsson (1615-1693) Bonde, Gästgivare o Nämndeman
far: ff fm mf fm fm ff Olof Örjansson (ca 1570-ca 1630)
mor:ff fm mf fm fm fm Karin Sjulsdotter (1591-1646)
ff fm mf fm fm m Kerstin Andersdotter (ca 1620-1710)
far: ff fm mf fm fm mf Anders Ericsson (ca 1575-ca 1640)
mor:ff fm mf fm fm mm Gunilla knutsdotter (ca 1580-)
deras barn:
1. ff fm mf fm fm m Sara Mårtensdotter (ca 1645-1698)
2. Kerstin (Margareta) Mårtensdotter (1646-1675) Barn med Per Ingelsson (1645-1677)
3. Olof Mårtensson (ca 1647-17140111)
4. Anders Mårtensson (ca 1650-1714)
5. Nils Mårtensson (1655-1712) Barn med Malin Matsdotter (1655-1706)
ff fm mm fm mm f Nicolaus Rudbeckius (16220105-16760902) Biskop född och levde och dog i Västerås (U) gift 16441020 i Stora Tuna, (W) med .... http://www.martinbergman.se/p2fb6271f.html
ff fm mm fm mm m Katarina Nenzelia (1625-16620820) död i Hedemora (W) http://www.martinbergman.se/pac4ae63e.html
far: ff fm mm fm mm mf Segericus Segerici Nenzelius (1600-1688)
mor: ff fm mm fm mm mm Margareta Hansdotter Noraea (-1688)
deras barn:
1. Kristina Rudbeckia (1652-1706) gift 16690907 i Stockholm, (AB) med Andreas Andreae Grubb (1635-1680) Professor
2. ff fm mm fm mm Maria Rudbeckia (16540525-17030212)
ff fm mm mm ff f Gregorius Olai Utter (1590-165411xx) död i Pöytyä gift med
ff fm mm mm ff m Valpuri (1590-)
deras barn:
ff fm mm mm ff Johan Utter (-1670)
Karin Utter (-1694) död i Hauho gift 1659 med Johan Frisius (16130503-1672)född i Naantale död i Pöytyä
ff fm mm mm fm f Johan Walleniu (1595-16580103) född i Parainen död i Loimaa gift med
far: ff fm mm mm fm ff Petrus Johannis Walstenius (1550-1620)
mor:ff fm mm mm fm fm Karin Esping
ff fm mm mm fm m Anna Limingius (Lithovius) (1602-16740113) född i Ii död i Loimaa
far: ff fm mm mm fm mf Johannes Henrici Liminigius (ca 1563-1634)
mor:ff fm mm mm fm mm Christina Sursill (1567-1632)
deras barn:
1. Petter Wallstenius (1675-) född i Loimaa gift med Helena Agricola (1631-) född i Uskela
2. Jakob Wallstenius gift 16570226 i Åbo med Elisabet Klöfversköld (
3. Christina Wallstenius gift med Johan Orbergius (-1640)
4. Katarina Wallstenius (-1695) gift med Arvid Rothovius (1615-1670)
5. Anna Wallstenius (163405xx-1706) död i Loimaa gift 16530624 med Johan Brunlöf (-1661) dog i Loimaa omgift 16621228 i Loimaa med Matias Rungius (1640-1715)
6. ff fm mm mm fm Agneta Walstenius (1636-)
7. Margareta Wallstenius (163707xx-) född i Naantali gift 16541004 med Petter Bergius (16120112-) född i Husby Södermanland Sverige
8. Maria Wallstenius gift med Nils Barck (1620-16830424) född i Sverige
9. Isak Walstenius (-ca 1655)
generation 11
ff fm mf fm ff ff Anders Ericsson (ca 1575-ca 1640) Hemmansägare, Nämndeman
far: ff fm mf fm ff ff f Eric Persson (ca 1540-1592)
ff fm mf fm ff fm Gunila Knutsdotter (ca 1580-) född i Orrnäs Fjällsjö
far:ff fm mf fm ff fm f Knut Ericsson (1555-ca 1604)
deras barn:
1. Eric Andersson (ca 1603-)
2. ff fm mf fm ff f Knut "Gam Knut" Andersson (1614-1670)
3. Anders Andersson (ca 1615-)
4. Kerstin Andersdotter (ca 1620-1710)
ff fm mf fm ff mf Olof Örjansson (ca 1570-ca 1630) Bonde
http://www.aserod.com/topp/Evamarie/Html/pcd683662.html
far:ff fm mf fm ff mf f Örjan Svensson (1530-1603) Nämndeman
ff fm mf fm ff mm Karin Sjulsdotter (1591-1646) född och död i Anundsjö även barn med Lars Mårtensson (1580-1633)
http://www.aserod.com/topp/Evamarie/Html/p65a24eaa.html
far:ff fm mf fm ff mm f Sjul Olofsson (ca 1570-1603)
mor:ff fm mf fm ff mm m Märeta Olofsdotter (1573-1603)
deras barn:
1. ff fm mf fm ff m Ingrid Olofsdotter (ca 1605-1687)
2. Jon Olofsson (ca 1612-ca 1693) knekt 1628- med i 30-åriga kriget deltog bland annat i slaget vid Lützen gift med 1) Karin Persdotter (ca 1615-ca1657) 2) xx Abrahamsdotter (ca 1630-1660) 3) Anna Christersdotter (ca 1640-)
3. Mårten Olofsson (ca 1615-1693) gift med Kerstin Andersdotter (ca 1620-1710)
4. Maria Olofsdotter (ca 1630-ca 1684) barn med Per Ericsson (ca 1630-ca 1689)
ff fm mf fm fm ff Olof Örjansson (ca 1570-ca 1630) http://www.aserod.com/topp/Evamarie/Html/pcd683662.html
far: ff fm mf fm fm ff f Örjan Svensson (1530-1603)
ff fm mf fm fm fm Karin Sjulsdotter (1591-1646) föddes och dog i Anundsjö http://www.aserod.com/topp/Evamarie/Html/p65a24eaa.html
far: ff fm mf fm fm fm f Sjul Olofsson (ca 1570-1603)
mor:ff fm mf fm fm fm m Märeta Olofsdotter (1573-1603)
deras barn:
1. Ingrid Olofsdotter (ca 1605-1687) barn med Knut "gamm-Knut" Andersson (1614-1670)
2. Jon Olofsson (ca 1612-ca 1693) knekt 1628- med i 30-åriga kriget deltog bland annat i slaget vid Lützen gift med 1) Karin Persdotter (ca 1615-ca1657) 2) xx Abrahamsdotter (ca 1630-1660) 3) Anna Christersdotter (ca 1640-)
3. ff fm mf fm fm f Mårten Olofsson (ca 1615-1693)
4. Maria Olofsdotter (ca 1630-ca 1684) barn med Per Ericsson (ca 1630-ca 1689)
ff fm mf fm fm mf Anders Ericsson (ca 1575-ca 1640) Hemmansägare, Nämndeman
http://www.aserod.com/topp/Evamarie/Html/p8bae7117.html
far: ff fm mf fm fm mf Eric Persson (ca 1540-1592)
ff fm mf fm fm mm Gunilla knutsdotter (ca 1580-)född i Orrnäs Fjällsjö
http://www.aserod.com/topp/Evamarie/Html/pca365351.html
far: ff fm mf fm fm mm f Knut Ericsson (1555-ca 1604)
deras barn:
1. Eric Andersson (ca 1603-)
2. Knut "Gam Knut" Andersson (1614-1670) barn med Ingrid Olofsdotter (ca 1605-1687)
3. Anders Andersson (ca 1615-)
4. ff fm mf fm fm m Kerstin Andersdotter (ca 1620-1710)
ff fm mm fm mm mf Segericus Segerici Nenzelius (1600-16880422) Hovpredikant, kyrkoherde född i Nensjö, Gudmundrå (Y) död i Stora Tuna, (W) gift ca 1629 i Nora (Y) http://www.martinbergman.se/p27f0364f.html
ff fm mm fm mm mm Margareta Hansdotter Noraea (-16880423) född i Nora (Y) död i Stora Tuna, (W)
http://www.martinbergman.se/p433a97fa.html
far: ff fm mm fm mm mm f Hans (Johannes) Larsson (Laurentii) (ca 1570-1609)
mor:ff fm mm fm mm mm m Karin Olofsdotter Bure (ca 1580-1646)
deras barn:
ff fm mm fm mm m Katarina Nenzelia (1625-16620820)
Brita Nenzelia (ca 1630-) familj med Erik Boderus (-1724)
ff fm mm mm fm ff Petrus Johannis Wallstenius (1550-1620) död i Parainen
ff fm mm mm fm fm Karin Esping
deras barn:
ff fm mm mm fm f Johan Walleniu (1595-16580103)
ff fm mm mm fm mf Henrici Johannes Limingius (ca 1563-1634) född i Liminka död i Ii gift med
far: ff fm mm mm fm mf f Henricus Laurentii Lithovius (-1615)
ff fm mm mm fm mm Christina Sursill (1567-1632) född i Umeå död i Ii
far: ff fm mm mm fm mm f Östen Sursill (-ca 1598)
mor:ff fm mm mm fm mm m Magalena
deras barn:
1. Katarina Limingius gift med Tyris Houru (-16580402)
2. Jacob Limingius
3. Margdalena Limingius(-efter 1644) gift med Hans Houru (- ca 1644) död i Oulu
4. Henrik Limingius (-1650) i Pyhäjoki ? gift med Anna Groth
5. Johan Limingius
6. Brita Limingius (16000609-) gift med Caspar Forbus (1590-) född i Danzig/Jaroslav, Polen begraven i Ii
7. ff fm mm mm fm m Anna Limingius (Lithovius) (1602-16740113)
generation 12
ff fm mf fm ff ff f Eric Persson (ca 1530/1540-1592) född i Bölen, Fjällsjö (Z)
http://www.xn--hgg-qla.eu/tng1001/getperson.php?personID=I43&tree=sjodin
far: ff fm mf fm ff ff ff Per Gelvesson (ca 1500-) född i Bölen, Fjällsjö (Z)
ff fm mf fm ff ff m xx
deras barn:
ff fm mf fm ff ff Anders Ericsson (ca 1575-ca 1640)
ff fm mf fm ff fm f Knut Ericsson (ca 1555-ca 1604) avrättad
http://www.stenbanken.com/tng/getperson.php?personID=49794&tree=lindh
far: ff fm mf fm ff fm ff Erik Knutsson (ca 1530-) Orrnäs, Bodum
ff fm mf fm ff fm m xx
deras barn:
ff fm mf fm ff fm Gunila Knutsdotter (ca 1580-)
ff fm mf fm ff mf f Örjan Svensson (1530-1603) Nämndeman Jansjö Fjällsjö (nämns ibland som Göran Svensson)
http://www.aserod.com/topp/Evamarie/Html/p10505ed3.html
http://www.stenbanken.com/tng/getperson.php?personID=41777&tree=lindh
far: ff fm mf fm ff mf ff Sven Spjälleson (ca 1500-efter 1561)
ff fm mf fm ff mf m xx
deras barn:
ff fm mf fm ff mf Olof Örjansson (ca 1570-ca 1630)
Hans Örjansson (ca 1570-
ff fm mf fm ff mm f Sjul Olofsson (ca 1570-1603) Knekt, Sexman, Bonde född i Mellansel Anundsjö (y)
http://www.aserod.com/topp/Evamarie/Html/p06522729.html
far: ff fm mf fm ff mm ff Olof Sjulsson
ff fm mf fm ff mm m Märeta Olofsdotter (1573-1603) född i Mellansel Anundsjö död i Yttersel Anundsjö
http://www.aserod.com/topp/Evamarie/Html/pa0d29da0.html
far: ff fm mf fm ff mm ff f Olof Silvastsson (ca 1540-1602)
mor:ff fm mf fm ff mm ff m Kerstin Olofsdotter (ca 1540-1604)
deras barn:
1. ff fm mf fm ff mm Karin Sjulsdotter (1591-1646)
2. Salmon Sjulsson (ca 1600-165607xx) Knekt under kapten Lars Perssons kompani 1629-1634. Korpral 1634-1641. Rustmästare 1641-1644 under major Lars Perssons kompani. Fänrik 1645, Vid ett kompani från Kalix 1646-1656. Deltog i 30-åriga kriget i Preussen. Torde ha mönstrat i Marienburg 1629. Det året drabbades Lars Perssons kompani av svåra förluster, inte beroende på direkta krigshandlingar utan på sjukdomar och andra umbäranden. I februari 1630 återstod endast 2 av kompaniets 27 gemena (meniga) soldater från Anundsjö, Salmon Sjulsson från Bredbyn och Olof Olsson från Kubbe. Kompaniet mönstrades på nytt i Arnäs i juli 1630 och där ingick bl.a dessa två överlevande knektar.Kompaniet kom att få vara i kvar i hemlandet till september 1634, då de förflyttades till Pommern via Preussen. Under denna tid föddes oäkta sonen Sjul samma år som Gustav 11 Adolf stupade. År 1643 ingår Salmon i ett nyuppsatt kompani som furir. Kompaniet deltog i erövringen av Jämtland 1644, som dock åter förlorades till norrmännen. Var Salmon tjänstgjorde från 1644 till krigsslutet 1648 är oklart. Klart är dock att han var en av de mycket få soldater från Anundsjö som överlevde 20 år av 30-åriga kriget. Från oktober 1648 till juli 1655 fick Sverige uppleva den första fredsperioden på 50 år. I juli 1655 inleddes krig på nytt. Nu av Karl X Gustav mot Polen. Den enda uppgift om Salmon Sjulsson från detta krig är att han dog Leutzitz 1656.källa: Anundsjö, släkter och gårdar barn med Kerstin Olofsdotter och Märet Nilsdotter (1610-ca 1660)
3. Mårten Sjulsson (-1652) gift 1615 med Karin Svensdotter och 1630 med Elisabet Larsdotter (1600-1673)
ff fm mf fm fm ff f Örjan Svensson (1530-1603) Nämndeman Jansjö Fjällsjö (nämns ibland som Göran Svensson)
http://www.aserod.com/topp/Evamarie/Html/p10505ed3.html
http://www.stenbanken.com/tng/getperson.php?personID=41777&tree=lindh
far: ff fm mf fm fm ff ff Sven Spjälleson (ca 1500-efter 1561) jansjö
ff fm mf fm fm ff m xx
deras barn:
ff fm mf fm fm ff Olof Örjansson (ca 1570-ca 1630)
Hans Örjansson (ca 1570-)
ff fm mf fm fm fm f Sjul Olofsson (ca 1570-1603) Knekt, Sexman, Bonde dog i Livland (Estland)
http://www.aserod.com/topp/Evamarie/Html/p06522729.html
far: ff fm mf fm fm fm ff Olof Sjulsson
ff fm mf fm fm fm m Märeta Olofsdotter (1573-1603) född i Mellansel Anundsjö http://www.aserod.com/topp/Evamarie/Html/pa0d29da0.html
far: ff fm mf fm fm fm mf Olof Silvastsson (ca 1540-1602)
mor:ff fm mf fm fm fm mm Kerstin Olofsdotter (ca 1540-1604)
deras barn:
1. ff fm mf fm fm fm Karin Sjulsdotter (1591-1646)
2. Salmon Sjulsson (ca 1600-1656)
3. Mårten Sjulsson (-1652)
ff fm mf fm fm mf Eric Persson (ca 1540-1592) Bonde http://www.aserod.com/topp/Evamarie/Html/p0e8043f5.html
far: ff fm mf fm fm mf f Per Gelvesson (1498-1563)
ff fm mf fm fm mm xx
deras barn:
1. Per Ericsson (ca 1568-)
2. xx Ericsdotter (ca 1571-)
3. ff fm mf fm fm mf Anders Ericsson (ca 1575-ca 1640)
ff fm mf fm fm mm f Knut Ericsson (1555-ca 1604) född i Orrnäs Fjällsjö avrättad
http://www.aserod.com/topp/Evamarie/Html/pd540f47b.html
far: ff fm mf fm fm mm ff Eric Knutsson (1530-)
ff fm mf fm fm mm m xx
deras barn:
ff fm mf fm fm mm Gunilla knutsdotter (ca 1580-)
ff fm mm fm mm mm f Hans (Johannes) Larsson (Laurentii) (ca 1570-1609) Kyrkoherde i Nora (Y)
http://www.martinbergman.se/p9dfad9bc.html
ff fm mm fm mm mm m Karin Olofsdotter Bure (ca 1580-1646) född i Bure Skellefteå död i Resele omgift 1609 i Nora (Y) med Ericus Michaelis Zebråzynthius (-1660)
http://www.martinbergman.se/p08a810fe.html
far: ff fm mm fm mm mm mf Olof Laurentii (ca 1541-1613)
mor: ff fm mm fm mm mm mm Ursilia Kristoffersdotter (-efter 1609)
deras barn:
1. Elisabet Hansdotter Noraea (1600-1656) död i Helgum Säbrå (Y) gift 1626 med Kristoffer Hansson Zynth (1589-1655)
2. Israel Johannis Noraeus (160606xx-16770616) Burggreve i Göteborg gift med Annika Albertsdotter Sittman (-1645) omg med Maria Örn (-1675)
3. Laurentius Johannis Noraeus (-1669) Kyrkoherde i Sollefteå gift med Katarina Stigsdotter (1610-)
4. Gertrud Hansdotter Noraea (-1647) död i Kungsgården, Bjärtrå (Y) gift med Zackarias Abrahamsson (1580-1655) Postmästare
5. ff fm mm fm mm mm Margareta Hansdotter Noraea (-16880423)
6. Ericus Johannis Noraeus (- efter 1647) Student i Uppsala 1621.. disp. under professor J. Chesnecopherus De stellis 1625
7. Olof Hansson Noraeus (-före 1647) Ägde jord i Lungvik
ff fm mm mm fm mf f Henricus Laurentii Lithovius (-1615) född i Kaarina, Littoinen död i Liminka gift ca 1684 med Katarina Sursill
far: ff fm mm mm fm mf ff Lars Lithovius (ca 1500-ca 1571)
mor:ff fm mm mm fm mf fm Anna (ca 1515-)
ff fm mm mm fm mf m xx (1541-)
deras barn:
ff fm mm mm fm mf Henrici Johannes Limingius (ca 1563-1634)
Josef Limmingius (1569-1657) Liminka gift med xx
ff fm mm mm fm mm f Östen Ericsson Sursill (ca 1525-ca 1598)Fogde i Umeå socken, riksdagsman född på Västerteg död i Umeå gift med http://www.kolumbus.fi/bjorn.corander/anor/svardsida/p62b48ce0.html
far: ff fm mm mm fm mm ff Erik Ångerman Sursill (1480/1490-ca 1548)
mor:ff fm mm mm fm mm fm Dordi Bure (1495-1550)
ff fm mm mm fm mm m Magdalena (Malin) Eriksdotter (1520-1571) http://www.kolumbus.fi/bjorn.corander/anor/svardsida/pa7569f10.html
far: ff fm mm mm fm mm mf Erik Oken (1515-)
deras barn:
1. Margaretha Sursill gift med Andres Tysk (1530-) född i Wasa
2. Anna Sursill gift med Johannes Frese (-1611) , Jacobus Eschilli (-1611)
3. Barbro Sursill,
4. Magdalena Sursill (-1650) död i Kalajoki gift med Petrus Michaelis Arctophilacius (1575-1647)
5. Katarina Sursill gift ca 1684 med Henricus Laurentii Lithovius/Henrik Larsson Lithovius (1537-1615) död i Liminka , Matti Laurinmatti ,Lars Sinius (1556-1614)
6. ff fm mm mm fm mm Christina Sursill (1567-1632)
7. Brita Sursill född i Umeå gift med Petter Geet (ca 1560-) född i sokyrö, Cumsila eller, Komsila
8. Erik Sursill gift med xx
9. Östen Sursill
10. Hans Sursill
längesen jag va in å skrev ..... men nu hittade jag lite intressant .... mim farfars farmor Märta Greta Ersdotter född10 MAJ 1850 • Ramsele, Västernorrland, Sverige DÖD 31 DEC 1923 • Ramsele är syster med Magdalena Eriksdotter, föd...
I sommar vill jag ta mig en stugsemester 6 juli - 8 juli stuga på Byske havsbad 8 juli - 10 juli jävre fiskecamp 10 juli - 12 juli Bodens bad och camping 12 juli - 13 juli storforsens camping 13 juli -14 juli camp Gielas Arvidsjaur ...
för lite mer än två månader sen så dog min man som varit "min älskling" i 30 år Sorgen är stor - obeskrivlig men när jag hade jobbet å gå till då gick de väl an - det var ju som vanligt.- men nu har jag semester .... tystnaden saknaden sorgen o...
fm ff mf fm ff mf mm fm mm mf mm mm mf mm mm ff fm fm fm ff mm fm mm mm ff f Sigimberus I Bishop of Auvergne (419-) född i Westphalia, Germany http://ellis-pagoria.com/getperson.php?personID=I3085&tree=ellis far:fm ff mf fm ff mf mm fm mm mf mm mm ...
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 |
3 |
4 | 5 |
6 |
||||
7 |
8 |
9 | 10 |
11 | 12 |
13 |
|||
14 |
15 |
16 |
17 | 18 |
19 | 20 |
|||
21 |
22 |
23 | 24 |
25 |
26 |
27 |
|||
28 | 29 | 30 | 31 |
||||||
|